Mitől süllyedhet meg egy épület?
Mindannyian hallottunk már olyan “rémtörténeteket”, amikor a látszólag tökéletesnek tűnő ház az évek során lassan (vagy éppen nagyon hirtelen) megsüllyedt. Az épületek süllyedése sajnos nem is annyira ritka probléma, bár szerencsés esetekben visszafordítható a kár. De mi okozhat ilyen problémát?
▪ A süllyedések leggyakoribb oka a nem megfelelő csapadékelvezetés: a víz ugyanis az épület falaiba szivárogva szinte teljesen észrevétlenül képes hatalmas károkat okozni. A megfelelő vízelvezetésre már építkezéskor gondolni kell! A legsúlyosabb esetekben (főleg, ha alapozási hibák is fennállnak) a víz egyszerűen kimoshatja a talajt az épület tartófalai alól, így az megsüllyedhet.
▪ Az alapozás hibái, vagy az alapozás teljes hiánya később visszafordíthatatlan károkat, így akár süllyedést is okozhat. Az egyik legsúlyosabb hiba, amikor az alap nem a tervnek megfelelően kerül kitűzésre és megépítésre: ilyenkor a faltest egy része gyakorlatilag “lelóg” az alapról, nincs megfelelően alátámasztva.
▪ Nem megfelelő hőszigetelés: a hőszigetelésnek nemcsak energiatakarékossági, hanem statikai szempontjai is vannak! Gondoljunk csak bele: a nem megfelelően szigetelt falak átnedvesedhetnek a talajból szivárgó vagy a légkörben jelenlévő víztől, ami hosszú távon falrepedésekhez vagy süllyedéshez vezethet.
▪ Talajvizsgálati jelentés hiánya: családi házak tervezésekor ez általában kimarad (takarékossági okokból), viszont mindig érdemes megvizsgálni, milyen talajra építkezünk, hiszen akár nem várt problémák is jelentkezhetnek. Például ha túlságosan laza szerkezetű a talaj, vagy növényi réteg van az alapozás alatt, ami elrohadhat, és így a későbbiekben szerkezeti repedéseket, süllyedéseket okozhat.
Ha gyanús repedéseket, süllyedést vett észre otthona falain érdemes minél előbb szakértő segítségét kérni. Minél hamarabb kiderül a probléma annál könnyebb és olcsóbb orvosolni.